Štěstí přeje připraveným aneb vytvořte si plán B

Náš život se kvůli pandemii koronaviru podstatně změnil. Bezpečnostní opatření dopadají na každého z nás. I když nevíme, jak dlouho ještě budeme s nákazou bojovat, jedno je jisté. Život se nevrátí do stejných kolejí. Změníme se my i svět kolem nás.

Jak vnímat to, co se právě děje

Jak tato změna bude vypadat, záleží z velké části na nás samotných. Současnou situaci nemusíme vnímat pouze jako krizi, která nám přináší samé nepříjemnosti. Můžeme ji také brát jako příležitost, na chvíli se zastavit a zamyslet se nad svým životem. Nenastal právě čas udělat některé věci jinak? 

Řešíme řadu problémů – od partnerských a finančních potíží přes poruchy spánku až po pocity osamělosti. Není to snadné. Každá adaptace na změnu od nás vyžaduje určitou dávku energie. Jsme vyčerpaní.

Proto je aktuální situace pro některé z nás extrémně náročná a vyžaduje mnoho našich sil. Abychom ji zvládli, nezapomínejme:

 • využívat zdroje k regeneraci sil (to, co už známe – běh, jóga, hudba, kontakt s blízkými…),
 • nebát se požádat o podporu a pomoc,
 • zachovat si optimistický přístup a naději, že situaci dobře zvládneme,
 • uvědomit si, co všechno už jsme v životě zvládli, 
 • myslet na to, že teď si připravujeme budoucnost a „malujeme“ ji ve své mysli,  
 • uvědomit si, že zvládnutá krize nás vždy posune dál, 
 • připomínat si, že každá krize jednou skončí.

Využijme pozitivní dopady 

Dále můžeme zkusit vidět také pozitivní dopady koronavirové pandemie. Na první pohled se zdá, že nám přinesla jen samé nepříjemnosti. Pravda je ale trochu jiná. 

„Ze své psychoterapeutické praxe mohu říci, že někteří klienti si pochvalují určité zpomalení, zklidnění a zjednodušení. Odpadly jim třeba stresy z náročného prostředí rušné kanceláře i cholerického šéfa. A díky několikatýdennímu nucenému home office zmizela nespavost, napětí nebo úzkost. Díky pandemii si na vlastní kůži zkusili, co potřebují. Nebo naopak nepotřebují k životu v rovnováze,” uvádí psycholožka Mgr. Klára Kleczatská.

Dalším posloužil nucený pobyt v karanténě jako zrcadlo vztahových obtíží. Někdy poslouží karanténa jako akcelerátor a partneři se rozejdou. I rozchody jsou součástí života. Jiným z nás odpadly víkendy v nákupních centrech i bezbřehé možnosti, jak trávit své volno. Najednou máme čas jít se projít do přírody a radovat se z jarních krás kolem. 

Možná právě díky krizi zjistíme, že mezilidská soudržnost není jen pouhé slovo. Třeba když nám sousedé ušijí roušky nebo přinesou nákup. Často také více komunikujeme se vzdálenějšími příbuznými nebo známými, se kterými jsme nebyli moc v kontaktu.

Vztahy uvnitř rodiny

Stejně tak můžeme například upevnit i vztahy uvnitř rodiny. Samozřejmě záleží na tom, jaké podmínky k momentálnímu soužití doma máme. Některé rodiny mohou být pod větší zátěží než jiné. Souvisí to zejména s rodinným nastavením, které bylo před nouzovým stavem a také s prostorovým uspořádáním. Najdeme ale rodiny, kterým současná situace vyhovuje. Máme na sebe více času, hodně si povídáme a žijeme spokojeným prázdninovým životem. 

Problémy v partnerství

Nejobtížnější situaci mají partneři, kteří mají problémy. A jejich řešení dlouho odkládali. Tomuto stavu nepřidá ani fakt, že v intenzivním kontaktu se naše špatné vlastnosti zesilují. Co to znamená? Například ironie se dá vydržet hodinu denně, ale ne celý den. Chtít naráz vyřešit všechny problémy a vytahovat při tom na povrch staré křivdy nemusí být v této situaci optimální.

I zde máme několik možností, jak situaci řešit: některé konflikty můžeme například odložit. Jak na to? Udělejme v rámci rodiny dohodu, že vše vyřešíme až bude krize za námi. Nebudeme si tak ubírat potřebné síly. 

Uspořádejme si hodnoty

Mnoha z nás se mění žebříček hodnot – více se zaměřujeme na lidi. A už méně na majetek a konzum.

Máme také příležitost starat se více o své zdraví a chovat se zodpovědněji ke svým financím. Měli bychom mít rezervy a myslet na zadní kolečka. 

Nová situace po pandemii může být dokonce kvalitnější. Jak to? Můžeme si uvědomit, že se máme docela dobře. Nic z toho, co nám připadalo samozřejmé, tak nemusí být. Prožijme trochu opomíjenou, ale velmi prospěšnou pozitivní emoci – upřímnou vděčnost.

Zkusme se na chvíli ztišit například formou krátké meditace. Nebo si jen v klidu sedněme a zavřeme oči. Představme si (navzdory aktuální situaci), co všechno máme a za co můžeme být vděční. Naše nervová soustava to ocení a bude pevnější při zvládání zátěže.

Chovejme se tak, abychom o této situaci mohli s dobrým pocitem vyprávět třeba vnoučatům. Chápejme tuto dobu jako čas, kdy jsme objevili celou řadu dobrých věcí. Jakou cenu má to, 

 • že se máme rádi a umíme to vyjádřit sobě i ostatním,
 • že si nemusíme nic vyčítat,
 • že si uvědomujeme své možnosti i možnosti ostatních.

Buďme na sebe prostě hodní.

V nouzovém stavu ještě pár týdnů setrváme, rozhodně bychom ale měli mít nějaký plán návratu. Právě o návratech, o změnách a o tom, jak si poradit, pokud se nemáme kam vrátit, si Hana Řičicová povídala s psychologem Daliborem Špokem. 

Dejme své práci nový rozměr 

Mnoho z nás kvůli současné situaci přišlo o práci. Částečně nebo úplně. Co s tím? Pojďme se tomu postavit čelem. Úspěšní lidé mají společnou jednu věc: Nevzdávají se. Nejsou úspěšní jen díky tomu, že by se nikdy nesetkali s problémy. Setkali. Ale vždy se s nimi vypořádali. Pojďme to udělat zrovna tak. 

Přesuňme se do online světa

Možná už dlouho plánujeme, že se lépe naučíme s technologiemi. Výborně. Právě nastal ten správný čas. Ke svému podnikání můžeme využít nejrůznější cesty:

 • Pokud rádi píšeme, založme blog
 • Pokud rádi mluvíme, nahrajme podcast.
 • Pokud dáváme přednost videu, využijme Youtube nebo TikTok.
 • Pokud rádi fotíme, hurá na Instagram.
 • Pokud máme rádi od každého něco, zkusme Facebook.

Využít můžeme samozřejmě i všechny platformy. Proč ne. 

Nová brigáda = nová zkušenost

Jestli jsme se ze dne na den ocitli doma a bez práce, máme najednou spoustu volného času. A jak ho využijeme, záleží jen na nás. Jasně, můžeme si předplatit Netflix a hodit vše za hlavu, ale také se můžeme poohlédnout po nějaké brigádě. Kde hledat? 

K pátrání po vhodné brigádě využijme také Facebook. Jak? Napišme příspěvek na zeď a zeptejme se našich přátel, zda o něčem nevědí nebo se přihlašme do skupiny, která nabízí pracovní příležitosti přímo v našem městě a okolí. Vsadíme boty, že nějaká taková existuje i tam, kde žijete právě vy.

Naučme se finanční gramotnosti

Mnoho z nás je nyní bez práce a jsme závislí jen na našich úsporách. Právě v této době oceníme, že jsme si v předešlých měsících dávali část peněz stranou a neutratili jsme vše za drahé kabelky a večeře v luxusních restauracích. Kolik peněz bychom měli mít našetřených, abychom mohli v noci v klidu spát? Finanční poradci doporučují, aby měl každý z nás naspořených minimálně šest, ideálně dvanáct měsíčních platů. Víme, je to spousta peněz. 

Pokud cítíme, že šetření není naše silná stránka, teď je možná ta pravá chvíle něco s tím udělat. Inspirujme se z knih podnikatelů, kteří finanční nezávislosti už dosáhli. Kteří to jsou? Například:

 • Robert Kiyosaki, Bohatý táta, chudý táta
 • Napoleon Hill, Myšlením k bohatství 
 • George S. Clason, Nejbohatší muž v Babylóně
 • T. Harv Eker, Jak myslí milionáři: staňte se mistrem ve hře financí
 • Timothy Ferriss, Čtyřhodinový pracovní týden 

Zlepšovat finanční gramotnost můžeme také prostřednictvím online kurzů. Mrkněte například na web Rich dad od Roberta Kiyosakiho nebo si přečtěte náš článek 6 platforem, které nabízí online vzdělávací kurzy

Učení hrou je perfektní metoda pro děti i dospělé. Nenásilně se finanční gramotnosti přiučíme i z deskových a počítačových her. Jednou z nich je Cashflow online, která nám zábavnou formou pomůže vymanit se z krysího závodu neustálého vydělávání a utrácení peněz. Hra je k dostání také jako deskovka v českém jazyce. A samozřejmě nesmíme zapomenout na nesmrtelné Monopoly

Robert Kiyosaki vysvětluje, jak funguje hra Cashflow a jak vám může pomoci dostat se z krysího závodu neustálého vydělávání peněz.

Naučme se něco nového

Možná společně se ztrátou práce přijde i touha po změně. Po dlouhodobé změně. Třeba už dlouho pošilháváme po jiné práci a kdy jindy by byla lepší příležitost na změnu než právě teď? Pojďme “zpátky do lavic”. V současné situaci do online lavic. Udělejme si potřebnou rekvalifikaci nebo vzdělávací kurz a pusťme se do toho. 

Tip: Pokud by vás lákalo se věnovat se copywritingu nebo sociálním sítím, jsme vám k službám


Plánujete texty nebo správu sociálních sítí svěřit do rukou vašich zaměstnanců? Nebo se chcete v online světě zlepšovat vy sami? Žádný problém, vezmeme si vás do parády. Co vás naučíme? 

 • Psát texty, které prodávají.
 • Vnímat sociální sítě jako obchodník, ne jako běžný uživatel.
 • Sestavit publikační plán.
 • Vytvářet kvalitní obsah, fotky a videa. 
 • Využívat potřebné aplikace.
 • Spouštět propagaci a měřit její výsledky.

A jak jste se současnou situací vyrovnali vy? Napište nám do komentáře a inspirujte ostatní. Na vaše příběhy se těšíme. 

Tento článek vznikl ve spolupráci s psycholožkou a psychoterapeutkou Mgr. Klárou Kleczatskou. Jakým dalším tématům se budeme věnovat, zjistíte zde.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s