Koronavirus a kojenci, praktické rady a tipy od dětské lékařky

Co dělat, když máte doma kojence a venku řádí COVID-19? Na to jsme se zeptaly dětské lékařky MUDr. Jany Pirunčíkové. Pro děti tato nemoc dle současných informací velkou hrozbu nepředstavuje, ale stejně bychom ji neměli brát na lehkou váhu. 

  • Je lepší chodit v tomto období s dítětem ven na krátké procházky, nebo se zabarikádovat doma a nevytáhnout paty? 

To záleží především na dítěti. Pokud je dítě doma spokojené a procházku nevyžaduje, je v současné situaci lepší zůstat doma. Jiné to je tehdy, když dítě doma hodně zlobí a tím ještě více stresuje už tak vystresovanou matku. Ta svůj stres následně přenáší na dítě a doma začíná to pravé peklo. V takovém případě doporučuji na krátkou procházku vyrazit. Samozřejmě musíme jít sami, do přírody a s ochranou nosu a úst. 

  • Máme i dítěti zakrývat pusinku a nos, když jdeme ven? 

Vláda nařídila, že všichni lidé musí mít při pohybu mimo bydliště zakrytý nos a ústa. Toto nařízení je u kojenců celkem oříšek, ale pokuste se o to. U některých to problém nebude, u jiných ano. Především dbejte na to, aby měli všichni okolo vašeho dítěte roušku nasazenou. Ta alespoň částečně ochrání je i dítě. 

  • Je lepší v současné době odložit očkování, když není úplně nutné? 

S příchodem nového typu koronaviru ostatní onemocnění neodešla. Jsou tu stále. A my před nimi musíme děti chránit. Česká vakcinologická společnost tedy odklad očkování ani v současné situaci nedoporučuje. 

  • Je lepší zvýšit intenzitu kojení? Ochrání to dítě více? 

Kojení se doporučuje obecně. Ale u starších kojenců jsou důležité i příkrmy v podobě zeleniny, masa a ovoce. Dítě by mělo přijímat dostatek živin i vitamínů. 

  • Co dělat, pokud máme podezření, že dítě onemocnělo? 

V takovém případě voláte nám – dětským lékařům. Společně vše probereme a stanovíme další kroky. Pokud nejsme k zastižení, můžete zavolat na příslušnou hygienickou stanici, dětskou pohotovost nebo 112. 

  • Jaké léky můžeme dítěti podávat, pokud máme podezření na nemoc?

V první řadě se musíme pokusit snížit vysokou teplotu, k tomu nám poslouží například paracetamol tedy Panadol nebo Paralen. Ohledně podávání ibuprofenu (například Nurofen) se v současné době vedou diskuze a vhodné je sledovat aktuální doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO).

  • Pokud se projeví onemocnění u matky, může nadále kojit? A jaké léky jsou pro ni vhodné?

Předpokládá se, že je to podobné jako u klasické chřipky, matka kojit tedy může. Žádné výzkumy neprokázaly, že by to dítěti ublížilo. Pokud se u matky COVID-19 projeví a bude mít teploty, doporučuji sáhnout po Paralenu. 

Moc děkujeme paní doktorce MUDr. Janě Pirunčíkové za praktické rady a všem přejeme dobré zdraví a pevné nervy. 

(Informace jsou aktuální ke dni 19. 3. 2020)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s