Co dělat, když máte doma kojence a venku řádí COVID-19? Na to jsme se zeptaly dětské lékařky MUDr. Jany Pirunčíkové. Pro děti tato nemoc dle současných informací velkou hrozbu nepředstavuje, ale stejně bychom ji neměli brát na lehkou váhu.
- Je lepší chodit v tomto období s dítětem ven na krátké procházky, nebo se zabarikádovat doma a nevytáhnout paty?
To záleží především na dítěti. Pokud je dítě doma spokojené a procházku nevyžaduje, je v současné situaci lepší zůstat doma. Jiné to je tehdy, když dítě doma hodně zlobí a tím ještě více stresuje už tak vystresovanou matku. Ta svůj stres následně přenáší na dítě a doma začíná to pravé peklo. V takovém případě doporučuji na krátkou procházku vyrazit. Samozřejmě musíme jít sami, do přírody a s ochranou nosu a úst.
- Máme i dítěti zakrývat pusinku a nos, když jdeme ven?
Vláda nařídila, že všichni lidé musí mít při pohybu mimo bydliště zakrytý nos a ústa. Toto nařízení je u kojenců celkem oříšek, ale pokuste se o to. U některých to problém nebude, u jiných ano. Především dbejte na to, aby měli všichni okolo vašeho dítěte roušku nasazenou. Ta alespoň částečně ochrání je i dítě.
- Je lepší v současné době odložit očkování, když není úplně nutné?
S příchodem nového typu koronaviru ostatní onemocnění neodešla. Jsou tu stále. A my před nimi musíme děti chránit. Česká vakcinologická společnost tedy odklad očkování ani v současné situaci nedoporučuje.
- Je lepší zvýšit intenzitu kojení? Ochrání to dítě více?
Kojení se doporučuje obecně. Ale u starších kojenců jsou důležité i příkrmy v podobě zeleniny, masa a ovoce. Dítě by mělo přijímat dostatek živin i vitamínů.
- Co dělat, pokud máme podezření, že dítě onemocnělo?
V takovém případě voláte nám – dětským lékařům. Společně vše probereme a stanovíme další kroky. Pokud nejsme k zastižení, můžete zavolat na příslušnou hygienickou stanici, dětskou pohotovost nebo 112.
- Jaké léky můžeme dítěti podávat, pokud máme podezření na nemoc?
V první řadě se musíme pokusit snížit vysokou teplotu, k tomu nám poslouží například paracetamol tedy Panadol nebo Paralen. Ohledně podávání ibuprofenu (například Nurofen) se v současné době vedou diskuze a vhodné je sledovat aktuální doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO).
- Pokud se projeví onemocnění u matky, může nadále kojit? A jaké léky jsou pro ni vhodné?
Předpokládá se, že je to podobné jako u klasické chřipky, matka kojit tedy může. Žádné výzkumy neprokázaly, že by to dítěti ublížilo. Pokud se u matky COVID-19 projeví a bude mít teploty, doporučuji sáhnout po Paralenu.
Moc děkujeme paní doktorce MUDr. Janě Pirunčíkové za praktické rady a všem přejeme dobré zdraví a pevné nervy.
(Informace jsou aktuální ke dni 19. 3. 2020)