5 filmových příběhů na dobrou noc pro malé rebelky

Kniha “Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky” vypráví sto osudů mimořádných žen z minulosti a současnosti. Jejich životní příběhy se dostaly i do filmu. My jsme pro vás vybraly pět snímků, které stojí za to vidět.

1. Frida Kahlo, malířka 

film: Frida

Frida je jednou z nejslavnějších malířek 20. století. Za svůj život namalovala stovky autoportrétů, na nichž je obklopena zvířaty, které chovala. Jejím mentorem i životním partnerem byl slavný mexický malíř Diego Rivera. Strhující příběh této ženy ztvárnila Salma Hayek ve filmu Frida, nominovaném na Oscara.

2. Malála Júsufzaj, aktivistka

film: Dali mi jméno Malála

Malála se narodila roku 1997 v Pákistánu, který ovládá nábožensko-politické hnutí jménem Taliban. Dívky zde mají zakázáno studovat a pracovat. Malála však veřejně podporuje vzdělávání žen a během svého dospívání navštěvovala dívčí školu. Vojáci Talibánu se ji pokusili na jedné její cestě do školy zabít, ale naštěstí se jim to nepodařilo. Malála se přes noc stala celosvětovou hrdinkou, odstěhovala se do zahraničí a za své odvážné činy získala Nobelovu cenu míru.

3. Coco Chanel, módní návrhářka 

film: Coco Chanel

Malá Gabrielle se narodila v klášteře ve střední Francii. Zde se během svého dětství učila šít z černobílých látek, které na sobě nosily jeptišky. V dospělosti se živila jako švadlena a po nocích zpívala vojákům. Od nich dostala přezdívku Coco. Snila o tom, že si v Paříži založí vlastní obchod a tento sen se jí díky jejímu bohatému kamarádovi vyplnil. Ženy se do jejích šatů zamilovaly a značka Coco Chanel se proslavila po celém světě.

4. An Schan Su Ťij, politička

film: The Lady

Su Ťij pochází z bohaté mayanmarské rodiny. Se svým mužem a dětmi žila v Anglii, když se dozvěděla, že její maminka v Barmě těžce onemocněla. Musela se za ní do své rodné země vrátit. Nejdříve plánovala jen několikatýdenní návštěvu, ale nakonec zůstala celý život. Zapojila se do protestů proti vojenskému diktátorovi a 21 let byla v domácím vězení. Získala Nobelovu cenu míru, a když se konečně dostala na svobodu, lidé ji zvolili ministryní zahraničního obchodu.

5. Maria Montessori, lékařka a učitelka 

film: Maria Montessori: una vita per i bambini

Maria se narodila v 19. století v Itálii. Byla doktorkou a také učitelkou. Ve škole nepoužívala staré didaktické metody. Raději děti pozorovala a zjišťovala, jak se učí novým věcem. Díky svým zkušenostem založila školu jménem Dům dětí. Nábytek zcela přizpůsobila malým žákům a nakoupila hračky, které dětem umožňovaly nezávisle a prakticky objevovat svět. Vedla své studenty k samostatnosti a jeji metodu dodnes používají tisíce škol po celém světě.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s