Jakou hudbu poslouchat při psaní, abyste byli produktivnější

Zvuky a vibrace jsou všude kolem nás. Některé tóny ani neslyšíme, přesto prostupují celým vesmírem. Hudba zvyšuje koncentraci, kreativitu a také emocionální stabilitu. Jak může podpořit naše tvůrčí schopnosti a jakou hudbu poslouchat při psaní?

Ticho nebo hudba

Když celý den komunikujete s lidmi nebo pracujete na soustruhu, je večerní ticho fajn. Odpočinete si, srovnáte si myšlenky a na chvíli vypnete. Při práci z domova je ale ticho příjemné tak dvě až tři hodiny. Pak začne být příliš hlučné. Slyšíte každé vrznutí dveří, vrčení ledničky, pípání výtahu a cinkání tramvaje za oknem. Přestanete se soustředit, myšlenky se vám rozletí a skoro se v tom tichu začnete nudit. Kreativita je ta tam.

Pomáhá nám hudba zvyšovat produktivitu?

Při poslechu vaší oblíbené hudby přichází na scénu dopamin. Látka, která způsobuje, že se cítíte dobře. Dopamin se vám vyplavuje také v přítomnosti vaší milované osoby, když se oddáváte svému koníčku nebo jíte vaše oblíbené jídlo. Nakopne vás a vy z tohodle pocitu chcete vyždímat co nejvíc. Hudba také dokáže změnit energii v prostoru a tím vás vyburcovat k lepším výkonům. Jaký styl hudby si vybrat pro jednotlivé činnosti?

Jednoduché mechanické úkony

Pokud odepisujete na maily, mechanicky vytváříte excelové tabulky nebo powerpointové prezentace, pusťte si svou oblíbenou hudbu. Studie dokazují, že vám půjde práce lépe od ruky, budete ji mít rychleji hotovou a nebudete tak unavení. Hudba také rozptýlí vaše myšlenky a vy zapomenete na to, že vás daná práce možná ani moc nebaví.

Pozor ale na příliš rychlou a agresivní hudbu. Mohli byste při ní dostat odvahu napsat do emailu něco, co byste si s klidnou myslí netroufli.

Psaní textů

Pro psaní kreativních textů zvolte ticho nebo jemnou nevtíravou hudbu. Nejlépe si vyberte hudbu beze slov nebo s textem, kterému nerozumíte. Zvuky a hlasy by vás neměly nijak rušit, jen by měly být slyšet na pozadí, jako když sedíte v hotelovém lobby.

Nám se osvědčilo například:

Spotify a některá z kompilací ve stylu Rainy morning, Coffe mood, Sunday aftrenoon a podobně. Automatický výběr můžete nechat hrát  hodiny a hodiny, aniž by vás rušil při práci.

Indie folk. Jen na Youtube jsou desítky kompilací, které trvají kolem hodiny a nabízí rozličný mood od podzimních poklidných tónů po letní živější rytmy.

Buddha bar je typický svou lounge, chillout a relax hudbou. Některé songy jsou více meditativní, jiné spadají spíše pod deep house. Můžete si vybrat, co vám vyhovuje nejvíc.

Cafe del mar je trochu rychlejší chill out, často beze slov. Vyberte si ho, pokud chcete trochu povzbudit, ale přesto se nenechat rozptylovat.

Chill out se skládá z pomalejších i rychlejších kompilací, často zaměřených na jednotlivá roční období.

Deep house je o něco rychlejší než předchozí možnosti. Vyberte si ho spíše pro mechanickou činnost a psaní emailů. Pokud se potřebujete soustředit, mohl by vás rušit.

Kreativní hluk si namícháte s aplikací Noisili. Zvolte třeba šumění lesa, zurčení potůčku, kapky deště nebo všechno dohromady.

Příjemné pomalejší rytmy, ale se slovy, najdete třeba u Angus & Julia Stone, Of Monsters and Men, Birdy nebo Bliss.

Svou oblíbenou hudbu si nechte na chvíle odpočinku. Místo psaní byste se začali věnovat více textům, které slyšíte a soustředění na práci by bylo ta tam.

 Energie hudby

Pro rozptýlení ticha zvolte hudbu jen jako jemný podtext. Jestli potřebujete naladit na určité téma, nebojte se pustit hudbu, která vás do daného světa přenese. Podívejte se na různá videa, poslechněte si rozhovory se zpěváky a hudebníky. Poznáte, jak přemýšlí, jakým jazykem mluví, jak se chovají jejich fanoušci. Nám tato metoda pomohla napsat texty pro jeden párty web. Nebojte se také styl hudby v průběhu psaní měnit. Stále stejné tóny vás uspí podobně jako ticho.

Repráky hír, kazeťák hír

Ať už máte sebelepší repráky, méně je v tomto případě více. Příliš hlasitá hudba se vám vkrade do hlavy a pohltí vaše myšlenky. Přestanete se soustředit a budete vnímat jen rytmus. Proč myslíte, že je v obchodních centrech vždy tak hlasitá hudba?

Naopak příliš tichá hudba vás nutí nastražit uši a soustředit se na jednotlivé tóny. Zvolte proto hlasitost tak akorát. Stejně jako v hotelovém lobby. Zpovzdálí slyšíte tóny, ale neruší vás při hovoru a přemýšlení.

A jakou hudbu posloucháte při psaní vy? Nebo máte raději ticho? Inspirujte nás.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s